Ratujemy i uczymy ratować

16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zorganizowała Ogólnopolskie Bicie Rekordu w Pierwszej Pomocy.

Znaczącą rolę w Biciu Rekordu odgrywają szkoły, które działają w ramach Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować". Uczniowie naszej szkoły też są uczestnikami tego programu, dlatego my również włączyliśmy się w tę akcję. Dzięki realizacji programu dzieci poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, a w czasie zajęć praktycznych mogą samodzielnie utrwalać, doskonalić swoje umiejętności z zakresu wzywania pogotowia, sprawdzenia oddechu osoby poszkodowanej, ułożenia w pozycji bezpiecznej czy przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Przed przystąpieniem do Bicia Rekordu uczniowie dowiedzieli się, w jakiej sytuacji należy prowadzić resuscytację, która ma na celu utrzymanie osoby nieoddychającej przy życiu. Akcja Bicia Rekordu trwała 30 minut i dała możliwość przećwiczenia kilkunastu cykli resuscytacji krążeniowo-oddechowej na specjalnie przeznaczonych do tego manekinach ćwiczeniowych. Mimo iż naprzemienne wykonywanie resuscytacji okazało się bardzo wyczerpującą czynnością, wymagającą dużego wysiłku fizycznego, to dało się zaobserwować zaangażowanie, wielkie starania i postępy uczestników.

Na zakończenie Bicia Rekordu uczniowie dowiedzieli się, że na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma ich postawa, pewność swoich umiejętności.

 Prowadzący: Katarzyna Białas, Małgorzata Foszpańczyk, Ewelina Słomczyńska