Bierzemy udział w akcji Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

Technologia informatyczna to dzisiaj codzienność nasza i naszych dzieci. W czasie pandemii korzystanie z sieci stało się niezbędne podczas nauki i pracy. Dlatego też ważne jest, by Internet i jego zasoby były wykorzystywane w bezpieczny sposób. Dziewiątego lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, Organizacją tego wydarzenia w Polsce zajmuje się Polskie Centrum Programu Safer Internet, w skład którego wchodzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę". Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange działająca na rzecz nowoczesnej edukacji.

 Podstawowym celem obchodów Dania Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Zanim więc rozpoczniemy surfowanie po Internecie warto przypomnieć 10 podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z internetowych zasobów rekomendowanych przez Google:

  1. Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak adres, numer telefonu itp.
  2. Pamiętaj, że nie każdy jest kimś, za kogo się podaje.
  3. Nie podawaj nikomu hasła dostępu do Twojego konta na stronie, na której jesteś zalogowany.
  4. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
  5. Nie umawiaj się sam na spotkania z nieznajomymi, których poznałeś przez Internet.
  6. Stwarzaj trudne do odgadnięcia hasła dostępu – kombinacje minimum 12 cyfr, wielkich i małych liter oraz znaków interpunkcyjnych.
  7. Nie klikaj w nieznane załączniki i linki.
  8. Nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć i nie udzielaj im zbyt wielu informacji na swój temat.
  9. Do każdego konta stosuj inne hasło dostępu.
  10. Zachowaj ostrożność przy pobieraniu plików z Internetu.

Nasi uczniowie biorą udział w akcji DBI już kilka lat. W tym czasie na terenie Ośrodka przeprowadzane są różnorakie akcje mające na celu utrwalanie zasad bezpieczeństwa w sieci, przypominanie o zagrożeniach, wskazywanie ciekawych stron dla dzieci jak również sygnalizowanie zagrożeń wynikających z nadużywania telefonów i komputerów. Przez cały tydzień wyświetlamy filmy edukacyjne, wykonujemy plakaty, prace tematyczne w programie Paint. Z wykonanych i zebranych materiałów robimy gazetki szkolne dla uczniów i rodziców. W bieżącym roku nagrywamy także krótki spot ona temat hejtu.