AKCJA "TYDZIEŃ OWOCU LUB WARZYWA"

W naszym Ośrodku rozpoczynamy całoroczną akcję "Tydzień owocu lub warzywa" organizowaną w ramach programu "Trzymaj formę". Nadrzędnym jej celem będzie zachęcenie dzieci do poznawania i spożywania jak największej ilości owoców i warzyw.

Badania naukowe dowodzą, że podstawę codziennej diety powinny stanowić warzywa i owoce. Produkty te dostarczają wielu cennych i niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu składników oraz przyczyniają się do ograniczenia ryzyka rozwoju chorób takich jak: choroby układu krążenia, cukrzyca, a także niektóre nowotwory. Owoce i warzywa są również niskokaloryczne (z małymi wyjątkami takimi jak warzywa strączkowe, owoce suszone czy słodkie owoce egzotyczne) – zawierają dużo wody co sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. W Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej – warzywa i owoce uznano za podstawę diety, dlatego zostały przesunięte do podstawy piramidy, tuż nad aktywność fizyczną.

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), minimalne spożycie warzyw i owoców na dzień powinno wynosić 400 gramów, które należy spożyć w co najmniej 5 porcjach.

Akcja "Tydzień owocu lub warzywa" będzie realizowana w każdym trzecim tygodniu każdego miesiąca, podczas którego uczniowie będą musieli przynieść do szkoły konkretny owoc lub warzywo, wymienić jego zalety i wpływ na nasze zdrowie, umieścić informacje na gazetce szkolnej, a w ramach zajęć kulinarnych przygotować surówkę lub sałatkę z danym warzywem lub owocem.

Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest z pewnością łatwiejsze niż późniejsze ich korygowanie. Im wcześniej poznamy zdrowe nawyki żywieniowe, tym szybciej uznamy je za naturalne w swojej codziennej diecie.

Wrzesień będzie miesiącem poświęconym jabłku.