Integracyjny Dzień Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych MATP 2020

3 marca 2020 r. na sali gimnastycznej naszego Ośrodka odbył się Integracyjny Dzień Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych MATP. Tegoroczna impreza rozpoczęła się od powitania i życzeń przyjemnej zabawy przez dyrekcję szkoły, wysłuchania hymnu olimpijskiego i złożenia przysięgi przez jednego z zawodników. Następnie wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć układ taneczny szkolnego zespołu "Kolor Dance". Po tej części rozpoczęły się zmagania sportowe około 60 zawodników z naszej placówki, w tym naszych przedszkolaków, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wiewiórczynie, Szkoły Podstawowej nr 5 w Łasku oraz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Łasku.

Poszczególne konkurencje MATP zostały tak dobrane, by każda z nich odpowiadała konkretnej dyscyplinie lub aktywności oficjalnego programu sportowego Olimpiad Specjalnych. Rozwój ruchów zamierzonych (przetoczenie, obroty, pełzanie, pokonanie nierównego podłoża, przechodzenie przez tunel, przechodzenie do klęku, pokonanie ławeczki, ławeczka-równoważnia, skok,) – nawiązywał do gimnastyki. Z kolei zręczność, zwinność (rzut woreczkiem na odległość, przejście nad przeszkodą, zbieranie przedmiotów) – nawiązywał do lekkiej atletyki. Celność (rzut do celu, trafienie w piłkę, kręgle, nakładanie kółek na stojak, chwyty, rzuty, toczenie piłki) – nawiązywał do gier zespołowych. Kopnięcie (strzał na bramkę, przekopanie piłki nad przeszkodą) – do piłki nożnej, natomiast jazda na wózku (pokonanie dystansu 5m, slalom na odcinku 5m) – do lekkiej atletyki.

Stopień trudności wykonywanych zadań dostosowany był do poziomu sprawności zawodników tak, by mogli zaprezentować swoje maksymalne możliwości. Niektórzy korzystali z pomocy opiekunów lub z zaadaptowanego do ich potrzeb sprzętu. Wsparciem dla zawodników i organizatorów w płynnym przeprowadzeniu konkurencji byli uczniowie 3 klasy Technikum Spedycyjnego przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Łasku.

Podczas przerwy wszyscy uczestnicy mogli posmakować wypieków przygotowanych przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz pobawić się w wędkarza i złowić dla siebie pluszową maskotkę. Impreza zakończyła się uroczystym nagrodzeniem medalami zawodników oraz wręczeniem im słodkich upominków, którego fundatorem było działające przy SOSW Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych "Krąg Dobrych Serc".

Dzień Treningu Aktywności Motorycznej stanowił podsumowanie całorocznej, mozolnej pracy, był okazją do przeżywania radosnych chwil, doświadczenia satysfakcji z własnych dokonań oraz dobrej zabawy w przyjacielskim gronie.

Organizatorzy: K. Białas, E. Słomczyńska