Wizyta w Muzeum Pojazdów Militarnych i Techniki Motoryzacyjnej

26 września 2019 r. uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w wycieczce do Prywatnego Muzeum Historycznych Pojazdów Militarnych i Techniki Motoryzacyjnej w Boczkach k. Szadku, którego właścicielem jest pan Jacek Kopczyński.

Przed przystąpieniem do zwiedzania uczestnikom przybliżono podstawowe informacje o wydarzeniach, jakie miały miejsce we wrześniu 1939r., czyli zbrojnej napaści III Rzeszy i ZSRR na Polskę. Uczniowie dowiedzieli się także, że wybuch II wojny światowej zapoczątkowało zbombardowanie Wielunia (miasta oddalonego od Łasku o 60 km) mimo, że nie było tam przemysłu, jednostki wojskowej ani innych obiektów o strategicznym znaczeniu. Pod gruzami zniknęła większa część miasteczka.

W prywatnej kolekcji pana Jacka znajdują się pojazdy używane w czasie II wojny światowej. Są to unikatowe egzemplarze czołgów, tankietek, a także ciężarówek czy motocykli. Osobny hangar zajmują zabytkowe samochody osobowe. Obecnie zbiory pojazdów zabytkowych liczą ponad 100 egzemplarzy. Każdego roku przybywa nowych eksponatów, które zostają poddane kompleksowemu remontowi i szczegółowej rekonstrukcji. Dzięki tym zabiegom pojazdy zostają doprowadzone do pełnej sprawności technicznej. Ta militarna kolekcja jest słynna na całą Polskę. Eksponaty pana Jacka Kopczyńskiego grają w filmach, wykorzystywane są też podczas historycznych rekonstrukcji, uroczystości patriotycznych, na wystawach i akcjach charytatywnych.

Wizyta w muzeum była dla naszych uczniów z pewnością ciekawym doświadczeniem, ale przede wszystkim niezapomnianą lekcją historii.

 

Opiekunowie wycieczki: K. Białas, A. Witkowska, I. Muszyńska