Projekt "Odkrywam Siebie" - Załęcze Wielkie

„Odkrywam siebie” to projekt organizowany przez Wydział Nieprzetartego Szlaku Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego przy współpracy z PFRON. Grupa siedmiorga harcerzy z 1 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku wraz z opiekunami: drużynową pwd. Dagmarą Zalarską oraz przyboczną Małgorzatą Błasik uczestniczyła w warsztatach od 21 listopada do 26 listopada 2016 r. w Załęczu Wielkim. Warsztaty trwały sześć dni. Ich głównymi założeniami były: zwiększenie samodzielności, kompetencji społecznych, wiary we własne możliwości, podniesienie samooceny niepełnosprawnych dzieci i młodzieży niezbędnych w czynnościach dnia codziennego, kontaktach ze środowiskiem lokalnym, bezpośrednim włączaniu się w życie.

Nasza przygoda z projektem rozpoczęła się w poniedziałek 21 listopada. O 8 rano wyruszyliśmy do Załęcza Wielkiego. Po zakwaterowaniu w gościnnych pokojach Nadwarciańskiego Grodu i zapoznaniu z regulaminem, ruszyliśmy na spacer w okolicy Ośrodka. Po powrocie zjedliśmy obiad i rozpoczęliśmy warsztaty. Naszym pierwszym zadaniem podczas zajęć z komunikacji było narysowanie swojej gwiazdy i opowiedzenie co lubimy, trudność zadania polegała na tym, że miało przybrać to postać zdjęć z gazet. Podczas drugich warsztatów, tym razem z doradztwa zawodowego – florystyki, dowiedzieliśmy się jak prawidłowo nakrywać stół, a także poznaliśmy techniki składania serwetek. Trzecim blokiem tematycznym tego dnia była choreoterapia– rozwijaliśmy swoją sprawność ogólną, a także uczyliśmy się, jak poprzez taniec można wyrażać uczucia i emocje. Po kolacji zawieraliśmy nowe znajomości w trakcie harcoteki.

Dzień drugi zaczęliśmy od zajęć z autoprezentacji, podczas których wzmacnialiśmy wiarę we własne możliwości, rozwijaliśmy mocne strony, odkrywaliśmy własną tożsamość, a także budowaliśmy zaufanie do innych osób. Na kolejnych warsztatach pan Paweł zapoznał nas ze sposobem robienia filmów i kadrowania planów, a także urządził konkurs na ulubiony teledysk. Po obiedzie uczestniczyliśmy w zajęciach dziennikarskich – poczuliśmy się jak w prawdziwej telewizji – dh Michał nagrywał nasze wystąpienia telewizyjne, przeprowadzane przez nas wywiady z kolegami oraz z opiekunami grup, które później oglądaliśmy i omawialiśmy. Niemałe emocje wywołały u nas warsztaty wizażu – każdy z nas wykonywał podstawowy makijaż, dzięki któremu ładnie wyszliśmy na zdjęciach robionych przez dh. Adriana. Po kolacji uczestniczyliśmy w świecowisku, gdzie wysłuchaliśmy gawędy o przyjaciołach, a także zaprezentowaliśmy swoją drużynę na forum innych grup uczestniczących w projekcie.

Środę rozpoczęliśmy od nakręcania teledysku. Po przedstawieniu naszego pomysłu panu Pawłowi ruszyliśmy w okolice Ośrodka w celu nakręcenia filmu. Jego montażem profesjonalnie zajął się prowadzący warsztaty. Następne zajęcia upłynęły nam pod znakiem tańców regionalnych. „Swing w uliczce” czy „Taniec Eleny” już nie jest nam obcy. Po obiedzie doskonaliliśmy swoje umiejętności z zakresu wizażu – tym razem to makijaż dzienny. Kolejne warsztaty to florystyka, gdzie tworzyliśmy kompozycje kwiatowe oraz lampiony na uroczystą kolację. Po kolacji odbyły się zawody sportowe, podczas których pracowaliśmy nad swoją sprawnością fizyczną.

Czwarty dzień rozpoczęliśmy od ostatnich już zajęć z dh. Adrianem. Tym razem postanowił przygotować nas na wieczorną galę i nauczyć wykonywania makijażu wieczorowego. Następne zajęcia dotyczyły komunikacji – tworzyliśmy swoje lustrzane autoportrety oraz identyfikatory potrzebne, by dostać zaszczytu udziału w wieczornej gali gwiazd. Po obiedzie nagrywaliśmy wywiad na temat prawa harcerskiego. Ostatnie zajęcia warsztatowe tego dnia to autoprezentacja. Później szykowaliśmy się do gali. Na uroczystości mogliśmy przejść własnoręcznie zrobioną aleją gwiazd, a także posłuchać wierszyków o sobie. Po wręczeniu nagród za aktywny udział w projekcie przeszliśmy na uroczystą kolację.

Piątek to warsztaty społeczno – integracyjne, w ramach których pojechaliśmy na wycieczkę do Łodzi. Zwiedziliśmy tam studio TVP Łódź, studio animacji „Se-ma-for”, pojechaliśmy również do Manufaktury. Po powrocie do Załęcza i obiadokolacji zacieśnialiśmy więzi przyjaźni podczas harcoteki, gdzie sprawdziliśmy również swoje umiejętności taneczne, bawiąc się w takt przygrywanej przez dh. Adriana muzyki. Podsumowaniem wydarzeń piątkowych był udział w warsztatach dziennikarskich, na których wykonywaliśmy stronę do kroniki, opisując w ciekawy sposób nasze doświadczenia całego dnia.

Sobota to dzień pakowania i pożegnań. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze gdzieś na harcerskich szlakach i wspólnie przeżyjemy kolejne przygody!!

Drużynowa pwd. D. Zalarska oraz przyboczna M. Błasik