Dzień Myśli Braterskiej

22 lutego 2020 r. obchodzony był Dzień Myśli Braterskiej, najważniejsze święto wszystkich organizacji skautowskich na świecie, w tym Związku Harcerstwa Polskiego. Przypada ona na rocznicę urodzin założycieli skautingu - Roberta i Olave Baden-Powellów. Święto ma na celu uświadomienie wszystkim harcerzom i skautom, że nieważny jest kolor skóry, miejsce zamieszkania, czy wiek, bo wszyscy jesteśmy jedną, wielką, kochającą się rodziną. Wszyscy powinniśmy być „światłem dla innych” – pokazywać własnym życiem jak żyć, jak być dobrym, nieść radość, troszczyć się o drugiego człowieka, ale też przeprosić kiedy zawiniliśmy, zapominać o krzywdach nam wyrządzonych i przebaczać.

Tego dnia wszystkie chorągwie, hufce, szczepy i drużyny zbierają się razem, aby wspólnie celebrować ten niezwykły czas. Nasza harcerska drużyna również włączyła się w obchody Dnia Myśli Braterskiej biorąc udział w trzydniowym biwaku, którego organizatorem był HUFIEC ZHP ŁASK. W imprezie uczestniczyło około 130 zuchów, harcerzy i instruktorów, między innymi z  Łasku, Widawy, Wielunia, Buczku czy Woli Wiązowej.

Pierwszy dzień biwaku rozpoczął się późnym popołudniem od apelu organizacyjnego, gdzie uczestników przywitali organizatorzy i zostały odczytane rozkazy. Następnie drużyny, podzielone na patrole, zapoznały się z koncepcją święta, wzięły udział w grach integracyjno-poznawczych i przystąpiły do wykonywania zleconych zadań. Polegały one na zaprojektowaniu i wykonaniu z kawałków różnych materiałów nowego wzoru munduru harcerskiego i stworzenia makiety obozu harcerskiego. Na zakończenie zajęć harcerze poznali grę planszową dotyczącą Dnia Myśli Braterskiej.

Drugi dzień podzielony został na trzy bloki tematyczne. Pierwszy miał charakter zajęć sprawnościowych, bowiem każdy patrol miał za zadanie:

-poruszać kartonem wypełnionym piłeczkami tak, aby wszystkie wypadły przez otwory;

-pokonać labirynt, czyli przejść przez plątaninę sznurków, nie dotykając ich;

-pokonać pewien odcinek trzymając w ustach łyżkę, na której zostało umieszczone jajko;

-wspólnie namalować na kartce przyklejonej do ściany jedną osobę z patrolu;

-odnaleźć osobę z kadry i dowiedzieć się od niej, co uzyskała dzięki harcerstwu;

-wykonać strzały z łuku do tarczy.

Drugi blok składał się z gry harcerskiej, podczas której patrole odszukując określone punkty, zdobywały informacje, opisy, zdjęcia charakteryzujące organizacje skautowe z całego świata.

Trzeci blok zajęć zatytułowany był "Konkurs urodzinowy". Każdy patrol musiał przygotować szybki tort z gofrów, herbatników, bitej śmietany i różnych dodatków, wykonać dekoracje i rekwizyty urodzinowe: konfetti, czapeczki, balony i serpentyny. Podsumowaniem tego wyczerpującego dnia było świeczkowisko, czyli tradycyjne rozpalenie 10 świeczek symbolizujących Prawo Harcerskie oraz jednej symbolizującej Przyrzeczenie i oddanie się wspólnej zadumie i gawędzie.

 

Ostatni dzień biwaku poświęcony był pracom porządkowym i zakończony uroczystym apelem, podczas którego wyróżniono najlepsze patrole.

Tak obchodzony Dzień Myśli Braterskiej był ciekawą przygodą dla naszych harcerzy, którzy w atmosferze przyjaźni i uśmiechu, zdobywali nowe umiejętności, wiadomości, pokonywali swoje słabości, a także - mimo dużego zmęczenia - dumnie pokazywali przynależność do organizacji harcerskiej.

Opiekunowie: M. Błasik -Górska, K. Białas